czwartek, 2 sierpnia 2012

Recenzja albumu Caro Emerald "Deleted Scenes from the Cutting Room Floor"


01. That Man
02. Just One Dance
03. Riviera Life
04. Back It Up
05. The Other Woman
06. Absolutely Me
07. You Don't Love Me
08. Dr. Wanna Do
09. Stuck
10. I Know That He's Mine
11. A Night like This
12. The Lipstick on His Collar

Pierwszą piosenką Caro Emerald, którą usłyszałam i od razu polubiłam była A Night like This. Postanowiłam bliżej poznać holenderską wokalistkę. Sięgnęłam po "Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" [2010] i... zakochałam się w tym albumie.

That Man obrazuje nam, co możemy znaleźć na tym krążku. Jak dla mnie zaczyna się bardzo zachęcająco. Słyszymy klawisze, delikatną perkusję i sekcję dętą, co razem daje bardzo retro brzmienie. Słuchając refrenu - kiedy zamknę oczy - mam wrażenie, jakbym była w starym, czarno-białym filmie. Melodia aż porywa do tańca lub chociaż tupania. Melodia Just One Dance podchodząca pod tango, szybko potrafi wpaść do głowy i już nie wylecieć. Kolejny wyrazisty utwór przenoszący w przeszłość. Riviera Life - zaczyna się od skrzypiec, a potem słyszymy hiszpański, latynoski rytm. Nagranie jest bardziej pozytywne od poprzednich. W Back It Up na pierwszy plan jest wysunięty głos Caro i klubowy beat, w tle słychać subtelny saksofon. Utwór jest dosyć dynamiczny, co jeszcze potęguje jego urodę. The Other Woman - tu również słyszymy zgrabną mieszankę wyrazistego beatu i delikatnego, kobiecego głosu Caro. Na dalszym planie słychać sekcję dętą, gitarę, gdzieniegdzie skrzypce. Absolutely Me jest dynamiczną piosenką. Oczywiście nieodłączną częścią jest bardzo wyrazista gra sekcjai dętej i perkusji. Kawałek jest niesamowicie chwytliwy. You Don't Love Me - swingowa melodia, głos Caro płynący jakby ze starego gramofonu. Właśnie to kocham w muzyce pani Emerald! Niewielu muzykom z XXI w. udaje się dobrze zagrać przedwojenny swing. I za to należą się gratulacje za aranżację i wykonanie dla całej ekipy CaroDr. Wanna Do - żwawy, chwytliwy, pozytywny utwór. To by było na tyle. Stuck również ma szybkie tempo. Tu, tak jak w większości piosenek, Caro osiągnęła zgrabną mieszankę retro z klubowym beatem. I Know That He's Mine - zaczyna się dramatycznie, bardzo filmowo. Potem dochodzi leniwy, ale wyrazisty beat, i wokal (z gramofonowym efektem, który tak bardzo lubię). Należą się duże brawa za aranżację, po prostu nic dodać nic ująć. Przebojowe A Night like This czaruje swoją chwytliwą melodią. Wszystkie instrumenty idealnie się tutaj dopełniają. I trzeba oczywiście wspomnieć o bardzo udanych chórkach. Zwieńczeniem albumu jest mocne The Lipstick on His Collar. Wspaniałym dodatkiem są tutaj wstawki smyczków w tle.

"Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" to debiutancki album pani Emerald. Czasami, a nawet bardzo często, pierwsze krążki nie są najlepsze, ale Caro dobrze wykorzystała swoje umiejętności. Wraz z kolegami z zespołu i producentami osiągnęła zgrabne połączenie retro brzmienia, które tak uwielbiam, z klubowym beatem, który czyni cuda, kiedy się go nie nadużywa. Muzyka zawarta na krążku porywa swoją melodią i rytmem, dlatego ode mnie dostaje 9/10. Polecam!

2 komentarze:

  1. muszę przesłuchać ;)

    Zapraszam na nowy post :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Płyta Caro jest niesamowita ;) uwielbiam ją.

    Zapraszam na nowy post na The-Rockferry.blog.onet.pl. Znajdziesz w nim recenzję płyty Kate Bush oraz grafikę z Miley Cyrus. Pozdrawiam ;*

    OdpowiedzUsuń